Příprava auta na zimu: Pečujte o svůj vůz!
Také si pořídíte pouze zimní boty bez zimní bundy, rukavic, šály a čepice? Zpravidla ne, a proto ani vašemu autu nestačí přezout pneumatiky z letních na zimní. Pečujte o svého čtyřkolého mazlíka jako o svou ženu a zásluhy vás neminou. Jipos.cz vám poradí, jak kompletně připravit auto na zimní období!
Zimní pneumatiky
U nově kupovaných pneumatik si dejte pozor na stáří, tedy datum výroby pneumatik, který poznáte z kódu DOT na boku pneumatik. U již použitých pneumatik sledujte výši vzorku, který se doporučuje minimálně 4 mm.
Voda do ostřikovačů
Nemrznoucí směs do ostřikovačů je velmi důležitá provozní kapalina pro bezpečnou jízdu autem. Vyměňte ji za letní, která zamrzá již při nulových teplotách. Doporučujeme vozit v autě dostatečnou zásobu nemrznoucí směsi na dolití a vybírat jen ty kvalitní.
Chladící kapalina
Chladící kapalina plní funkci ochlazování motoru a brání jeho přehřátí při výkonu, proto je nezbytnou součástí každého chladiče a chladící soustavy automobilu pro celoroční provoz. Chladící kapalina se míchá s destilovanou vodou až pro -30 stupňů. Kontrolujte hladinu chladící kapaliny nejen před zimou a podle potřeby ji dolévejte. Ideální hladina je mezi ryskami s minimální a maximální mírou u nádržky s modrým víčkem. Chladící kapalinu dolévejte pouze a vždy, když je motor studený! Každé dva roky je ideální chladící kapalinu kompletně vyměnit.
Jakou zimní výbavu do auta?
Nikdy není pozdě na kontrolu základní povinné výbavy auta, o které jsme již v Jipos.cz mluvili a přidat k ní pár aktuálních zimních pomocníků, jako jsou škrabka, smetáček, tažné lano, startovací kabely, baterka, a na cestu do horských výšin i sněhové řetězy. Mezi povinnou zimní výbavu zahrňte i rozmrazovač zámků, mohl by se hodit.
Těsnění, stěrače, světla, olej, baterie
Pokud se nechcete do vašeho mazlíka dobývat jako v akčním filmu, můžete ošetřit i pryžové těsnění u dveří vhodným přípravkem před vysokými mrazy. Pozornost před funkční jízdou by měla patřit i stěračům, světlům, hladině oleje a stavu autobaterie.
Jak umývat auto v zimě?
Na mytí auta v zimě vybírejte jemné mycí pomůcky, kvalitní autokosmetiku a vysoce ochranné vosky. Po umytí dbejte na dokonalém vysušení, nehrozí tím žádné zamrzání zámků, přimrzání stěračů, dveří a podobně. Pro delší životnost automobilu je důležité v zimě zbavovat podvozek a podběhy nahromaděné soli. Vozidlo před mytím v zimě dostatečně zahřejte, abyste ho vyvarovali tepelnému šoku. V opačném případě může dojít k popraskání skel či poškození laku. Pokud v zimním období často jezdíte autem, nařiďte si hodinky o 5 minut vpřed a vynechte okamžitý rozjezd po nasednutí. K čemu by vám byl navoněný mazlík bez duše, tedy umyté auto bez funkčního motoru? Jipos.cz doporučuje nastartovat motor, nechat pár sekund běžet na volnoběh, a poté se plynule rozjet. V případě ledové pokrývky si zahříváním auta zatím stihnete oškrábat přední a zadní sklo. Ano, ti garážoví mazlíci se v zimě mají nejlíp.
Bezpečnou zimní jízdu tam a zpět přeje JIPOS.cz!