Jak založit kompost a jak správně kompostovat?
Jste zvyklí recyklovat? Chcete ušetřit za svoz odpadu? Nebaví vás už jezdit do sběrného dvora po každém sekání zahrady? Pak je nejvyšší čas založit si vlastní kompost! Na našem blogu vám poradíme, jaké jsou jeho výhody a základní pravidla pro správné kompostování, která je třeba dodržet ve všech typech kompostérů.
Co získáme kompostováním?
Kompostování je přírodní, člověkem řízený proces, při němž dochází k rozkladu biologických odpadů za přístupu vzduchu. Působením mikroorganismů a půdních organismů vzniká organické kvalitní hnojivo, díky němuž vracíme do půdy živiny a zlepšujeme její vlastnosti. Rozkladný proces biologických odpadů probíhá v kompostéru stejným způsobem jako v půdě. Při kompostování se ho však snažíme technologicky ovládat s cílem získat, co největší množství kvalitního hnojiva v co nejkratším možném čase. Čerstvý kompost můžeme získat za dva až šest měsíců, vyzrálý kompost od šesti až dvanácti měsíců.
Jak založit kompost?
Aby se do kompostéru dostávaly potřebné živé mikroorganismy, které podpoří rozklad kompostovaného odpadu, potřebuje mít přímý styk s půdou. Postavte ho na rovnou plochu a nejlépe do té části zahrady, kam jde po celý den slunce, ale kde se nezdržuje nadměrné množství vody. Pro ideální nastartování kompostovacích procesů navrstvěte spodní patro nejprve drobnými suchými a mokrými větvemi a otevřete větrací otvory na kompostéru.
Jak správně kompostovat?
Při kompostování hraje důležitou roli různorodá surovinová skladba, přesněji poměr uhlíku a dusíku (C:N), která umožní přístup vzduchu, přítomnost mikroorganizmů a optimální vlhkost kompostu. Čím pestřejší je skladba materiálu, tím se daří kompostu lépe. Proto je velmi důležité vrstvy kompostovaného odpadu prokládat a jednou za čas kompost promíchat nebo přeházet. Suchý odpad se nejlépe prokládá s vlhkým, porézní materiál z hutným a hnědý (= uhlíkatý „C“) se zeleným (= s dusíkatým „N“) v optimálním poměru 1 díl zeleného odpadu na 2-3 díly hnědého odpadu. Čím starší a dřevnatý odpad je, tím obsahuje více uhlíku. Naopak čerstvější a zelený odpad je bohatý hlavně na dusík.
Kompostér: Co do něj patří a co do něj přijít nesmí?
✅ posekaná tráva, listí, drobné větvičky, drnové řezy, sláma, jehličí ✅ třísky, hobliny, piliny, kůra ✅ odpady ze zeleniny a ovoce, skořápky z vajec i ořechů, kávové sedliny i čajové zbytky ✅ novinový papír, papírové ubrousky i kapesníky, lepenka ✅ trus hospodářských zvířat, peří, vlasy, chlupy, popel ze dřeva ❌ kameny, sklo, plasty, kovy, písek ❌ kosti, odřezky masa nebo kůže, rostlinné tuky a oleje, slupky z tropického ovoce, pecky ❌ popel z uhlí a cigaret ❌ napadené rostliny a vykvetlý plevel ❌ chemicky ošetřené materiály
Jaký vybrat kompostér?
Vždy volte kvalitní kompostéry, které se vám odvděčí kvalitní hlínou do truhlíků i zahrádek. Z materiálů vede plast, pozink nebo dřevo. Na trhu narazíte i na „celoroční“ kompostéry z termoplastu, které nejlépe odolávají mrazům a zároveň i slunečním paprskům. Na tvaru kompostéru tolik nezáleží jako spíše na jeho velikosti. Jipos.cz doporučuje menší kompostéry na balkony či malé zahrady. Objemnější kompostéry najdou své uplatnění na rozměrnějších zahradách. Velmi důležitou roli hrají na kompostérech ventilační otvory ze všech stran, odklápěcí víko pro doplňování odpadu a boční dvířka pro odebírání hotového humusu.