Jak vyrobit adventní věnec?
Zkoušeli jste si někdy vyrobit adventní věnec svýma vlastníma rukama? Znáte ten pocit, když se podíváte na stůl a tam hoří svíčka na VAŠEM díle? Nejen, že budete sami na sebe hrdí, ale i členové vaší domácnosti jistě ocení vaši snahu. A pokud budou natolik odvážní i oni, mohou se do výroby adventního věnce pustit s vámi!
Jaké jsou ty správné ingredience na výrobu adventního věnce?
Na základ klasického věnce použijeme slámovou či polystyrenovou kruhovou podložku (posloužit mohou i vyschlé vlhké noviny) a chvojí. Dále k výrobě skvěle poslouží tavná pistole, vázací drátek či pevnější provázek (nejlépe barvy chvojí), 4 svíčky, dekorace. Nevíte, jaké dekorace zvolit? Zvolte jednoduše to, co se vám líbí! Někteří mají rádi přírodní materiály. Ti mají tu výhodu, že si pro přírodní materiál mohou zajít kam jinam než do přírody a udělat si zároveň parádní výlet. Pojďme do lesa aneb tipy na přírodní dekorace od Jipos.cz:
- Jehličí – můžete sladit druh jehličí s vaším vánočním stromkem
- Šišky – nakombinujte klidně i dva, tři druhy
- Kůra ze stromů – ta, co naleznete na zemi – stromy neloupeme!
- Listí – vylisované třeba v knize (případně sušené květiny), břečťan
- Větvičky – pár krátkých tenčích větviček můžete svázat
- Jedlé kaštany, klasické kaštany, žaludy, bukvice, šípky, jeřabiny, …
Ti, co mají raději nepřírodní, modernější materiály, si zajdou do obchodu a vyberou, co se jim líbí. Hezké je, když adventní věnec ladí s vánočním stromkem nejen co se jehličí týče. Slaďte jej do stejných barev. Dejte na něj pár stejných ozdob. Nebo si vyrobte mašličky z vaší oblíbené stuhy (kterou dává Ježíšek na dárky).
Je tisíce možností, jak adventní věnec vyrobit!
- KLASICKÝ VĚNEC
Připravíme si kruhovou podložku (korpus), drátek, ozdoby, svíčky, nastříháme si 10 – 15centimetrové větvičky a rozpálíme tavnou pistoli. A můžeme se pustit do díla! Začneme tím, že si celou viditelnou plochu podložky (korpusu) pokryjeme chvojím. Přiložíme první řadu větviček na korpus a spodní část větviček a korpus omotáme vázacím drátem tak, aby pevně držela (2x). Přiložíme další řadu větviček, obě řady se musí překrývat a další řada musí zakrýt především spodní část a opět ji omotáme provázkem. Chvojí skládáme tak, aby špičky směřovaly po směru hodinových ručiček, při kladení postupujeme opačným směrem. Spodní část věnce nemusíme chvojím obvazovat, není vidět a věnec je i stabilnější na stole. Snažte se o jednotnost, větvičky by měly být rozmístěny rovnoměrně, aby věnec působil harmonicky a ne chaoticky. Nezapomeňte ukončení řady chvojí zafixovat drátem tak, že konec drátu několikrát zespod obmotáte kolem sousedního drátu a pak zapíchnete jeho konec do věnce. Náš tip: větvičky vypadají líp, když je nastříkáte bezbarvým lakem na vlasy nebo můžete použít i sníh ve spreji. Pozn.: Chvojí (jehličnaté větvičky) či cesmína se používá kvůli křesťanské symbolice, a to pokračování života (po smrti) a naděje. Základ máme. Je na řadě umístění svíček. Nejprve si rozmístění rozmyslíme. Buď můžeme zvolit tradiční způsob „do všech čtyřech rohů“, který se volí především z křesťanského hlediska nebo v poslední době oblíbené rozmístění svíček vedle sebe. K upevnění je nejlepší mít bodce na svíčky (stojí okolo 6,-). Když je nemáme, použijeme k upevnění tavnou pistolku. Nejzábavnější část je poslední, a to rozmístění dekorací, které je jen na vaší kreativitě, fantazii a odvaze. Vedle „lesních“ dekorací, kterými se můžete inspirovat výše, můžeme použít i „domácí“, a to například: skořápky z vlašských či lískových ořechů, buráky, perníčky, badyán, skořice celá, cizrna, sušené ovoce, …
- PODÁVÁ SE VĚNEC
Nechcete běhat po obchodech a shánět korpus? Poradíme si i bez něj! Jednoduše najděte „co dům dá“. Mísu, talíř, podnos, … A naaranžujte si jej podle svého, teď se teprve můžete pořádně vyřádit! Jako základ krásně vypadá například mech, do kterého i jednoduše umístíte bodce na svíčky. Inspirujte se obrázky.
- VĚNEC NEVĚNEC
Význam adventního věnce spočívá v zapalování svíček, které symbolicky odpočítávají čtyři týdny adventu. Není proto důležité mít přímo kruhový věnec. To krásné vánoční hnízdečko na svíčky si můžete vyrobit třeba ze špalku dřeva! Nebo spíše „špalíčku“, tlustší větve. Náš tip je bříza, která vypadá úchvatně! Spadá navíc do druhé kategorie nejměkčích dřev, proto se vám budou důlky pro svíčky vydlabávat snadno.
- DALŠÍ INSPIRATIVNÍ KOUSKY VĚNCŮ
Někdo zbožňuje vůni dřeva, jiný jehličí, a co takový perník! S tavnou pistolí nejste úplní kamarádi, za to v kuchyňské zástěře válíte? Adventní věnec si upečte! Vybrali jsme pro vás několik úžasných věnců, které vám určitě vnuknou inspiraci, a hlavně chuť k vlastnímu tvoření.
Ještě pár cenných rad ohledně adventních věnců
Říkáte si, zda barvy na věnci mají nějaký význam? Samozřejmě, že mají! Pojďme se podívat na ty nejzákladnější.
- Fialová barva je podle křesťanské liturgie hlavní barva adventu: barva pokání, postu, přivítání Ježíše Krista
- Červená barva se používá jako tradiční vánoční barva: symbolizuje radost, srdce, Krista, důstojnost, štěstí a krev
- Modrá barva se používá k rozlišení období adventu od postní doby: může symbolizovat královskou hodnost, noční oblohu, vodu Genesis – počátek nového stvoření
Svíčky na adventním věnci se zapalují proti směru hodinových ručiček. A hlavně nikdy nenechávejte hořet svíčky bez toho, aniž byste byli poblíž!
Přejeme vám, ať jste s vaším dílem spokojeni a předčasně i krásné vánoční období!